Ajalugu

Käsikellade ansambli loomise idee sai alguse 1997. aastal, kui Agapesse saadeti Nancy Eubanksi eestvedamisel Ameerikast kingituseks üks karbitäis värvilisi kelli. 1998. aasta sügisel asutasidki Pärnu Agape Huvialakooli juurde käsikellade ansambli Maarja Talts ja Helvi Treiblut, kellest sai ansambli esimene dirigent.  Maarja Talts ja Külli Vabrit tegutsesid kontsertmeistritena.  Alustati 12 mängijaga.

Aastal 1999 oli Helvi Treiblutil võimalus käia Ameerikas käsikellamängu tehnikat õppimas ja sama aasta suvel saabus Ameerikast 3-oktaaviline plaatkellade komplekt ning esinemiskutse Clevelandi. Anti 16 menukat kontserti.

Aastal 2000 sai kellade ansamblist kellastuudio. 2002.a. kevadeks valmis kava Churhilli muusikalist „Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi“, kus osales juba ka vanema koosseisu kõrvale tekkinud noorem rühm. 2002.a. sügisel alustad tööd eraldi koosseis Väikese vabakooli õpilastest, juhendajaks Grete Tammalu.

2003. jaanuaris ostis Agape Huvialakool komplekti Schulmerichi chime` kelli. 

2004.a. tuli kellastuudio juurde teise dirigendina tööle Külli Kelu, kes sai enda käe alla praeguse, siis veel noorteansambli nimetust kandva, kontsertansambli. Suvel võttis stuudio vastu Pittsburghi kellade koori. Ühisel workshopil sai meie mängijate mängutehnika dirigent R.Pikertoni poolt väga kõrge hinnangu. 

Samal aastal sõlmiti ühistöö kokkulepe Agape Huvialakooli ja Rääma Põhikooli vahel ning moodustati tervenisti Rääma kooli lastest koosnev uus ettevalmistusrühm. Alates 2005. aastast tegutseski siis juba Agapella nime kandev käsikellastuudio Rääma kooli juures. Tööd tehti kolme koosseisuga: poiste- ja edasijõudnute rühm ning kontsertkoosseis. 

2006.a. jõuludeks ostis Rääma kool eesotsas kooli juhi Elmo Joaga Pärnu linna toel uue 4-oktaavilise komplekti Malmarki chime` kelli.   Osaleti Kuopio kirikumuusikafestivalil koos Arsise mängijatega.

2007.a. osaleti Pärnu sõpruslinna kunstifestivalil Vaasas. Agapellaga liitus Marianne Valtna, seda nii noodikirja õpetajana kui mängijana. Aastal 2008 Valter Ojakääru auks toimunud kontserdil hindas maestro Agapella mängu väga kõrgetasemeliseks.

2009.a. alguses asus stuudio kontsertkoosseisu juhatama Elo Kesküla.  

2010.a. septembris asutasid Elo Kesküla ja Helvi Treiblut MTÜ Pärnu Käsikellastuudio (registrikood 80314623), mille põhieesmärkideks sai liikmete muusikaliste võimete ja oskuste arendamine läbi käsikella- ja muusikaõppe, lastele ja täiskasvanutele kvaliteetse huvitegevuse ning enesearendamise võimaluste pakkumine, erinevate kultuuriliste ja sotsiaalsete gruppide integratsioon läbi muusika.

2010. aasta suvel korraldas stuudio Pärnus Eesti esimese rahvusvahelise käsikellafestivali Bell Force, kus osales käsikellamängijaid Eestist, Saksamaalt ja USA-st. 

Elo Kesküla kelle käe all avati 2011.a. sügisel täiskasvanute õpe. 

Sama aasta märtsis oli Pärnu Käsikellastuudiol tänu Aivar Mäe abile ning Pärnu linna, Port Artur Grupp OÜ, SEB Pank AS, YIT Ehitus AS, Pärnu Mets AS, Ursus OÜ, Eston Ehitus AS, Strand Projekt OÜ, Oma Ehitaja AS ja Wendre AS toele juba võimalik esitleda uut Malmarki kellatehases käsitööna valminud 5-oktaavilist pronkskellakomplekti, millega on võimalik kontserte anda ka 100 aasta pärast. Vahepealne tegude- ja esinemisterohke aeg andis stuudiole kindlustunde, et meie erilist muusikat väärtustatakse ja saime julguse täiendada „kellaparki“ veelgi eksklusiivse 1,5-oktaaviline Malmarki bass-chime`de komplektiga, mis lisab esitatavale muusikale eriliselt maheda ja rikkaliku tämbri. 

Aastal 2013, stuudio 15.sünnipäeval, tegutses stuudios 2 täiskasvanute ansamblit, kontsertansambel, noorte ansambel ja ettevalmistusrühm. Õppetegevuse tõhustamiseks asutasid praegused dirigendid Helvi Treiblut ja Elo Kesküla huvikooli Pärnu Käsikellakool, kus lisaks kellamängule saab teadmisi ka solfedžost.

Hetkel, aastal 2023, tegutseb stuudios 3 ansamblit: kontsertansamblid “Esmaspäev” ja “Neljapäev” ning “Senjoorad”.

Stuudio ansamblid annavad ca 20 kontserti aastas. Lisaks neile toimuvad igal aastal juba traditsiooniks saanud jõulu- ja kevadkontserdid, kus astuvad üles stuudio kõik kollektiivid nii üksikute ansamblite repertuaariga kui kogu stuudio ühislugudega. 

Kontsertreisidel on käidud Soomes, USA-s, Rootsis, Saksamaal, Venemaal, Tšehhis, Lätis. Traditsiooniks on saanud ülesastumine Tallinki Tallinn-Stockholm jõulukruiiside showprogrammis ja muidugi on olnud hulgaliselt esinemisi Eesti tuntud kontserdipaikades. Väga suure elamuse kuulajatele on jätnud kellamuusika pulmatseremooniate läbiviimisel.

Pärnu Käsikellastuudio pakub kuulajale värvika ja mitmekesise valiku muusikast meilt ja mujalt. Kavas leidub midagi igale maitsele: kellamuusika originaalteoste kõrval nii maailmakuulsaid klassikapärleid, rahvamuusika seadeid, eesti autorite loomingut kui ka näiteks kaasaegset popmuusikat, laulude saateid, filmimuusikat, rockballaade jms. Pärnu käsikellastuudio armastab „lammutada tüüpilise käsikellaansambli piire“ – koos katsetatakse kõiki musitseerimisvorme ja –stiile ning sageli tehakse koostööd erinevate vokaal- ja instrumentaalsolistidega, kooridega, rahvamuusikutega jne. 

Heliloojate nimistus on Bach, Pachelbel,  Händel, Charpentier, Mozart, Mussorgski, Purcell, Capua, Rodgers, Sherman, Parrish, Edwards, Morris, Nelson, Tšaikovski, Pärt, Vinter, Ojakäär, Kuhlbars, Sisask, Podelski, Eller, Valgre jt.