Tutvustus

Pärnus on kellade ansamblimängu harrastatud juba 1998. aastast. Tubliks hooandjaks käsikellastuudiole oli uue ja hinnalise pronkskellakomplekti soetamine 2011. aastal. Alates sellest ajast on ansamblite ja kellamängijate arv kasvanud. Täna teevad iganädalaselt „käed pronksiseks“ täiskasvanud kui ka seeniorid. Tegutseb kolm ansamblit erinevatele vanuseastmetele.

Väidetavalt mõjub käsikellamuusika inimesele tervendavalt. Lisaks vaimsele puudutusele, koostegemise rõõmule ja suunurka tõstvale emotsioonile on ansamblis kaasa löömine ka tubli jõusaalitrenn- proovist proovi tõstetakse kilode kaupa puhast metalli. Arusaadav, kust pärineb ütlus: “Terves kehas terve vaim!”

Kellade ansamblimäng pole põnev väljakutse ainult mängijale, vaid on nauditav pähkel ka juhendajale. Kuidas kelladele seatud muusikapala tegelikkuses kõlama hakkab? Iga proov on nagu töö eksperimentaallaboris: koos katsetame erinevaid kellatehnikaid, et välja selgitada, kuidas pronksist ägedamaid kõlasid välja võluda ning muusikas ette tulevaid nüansse kuuldavaks teha.

Proovist koju jõudes on ansamblijuhil “aku” energiat täis laetud nii, et kuku või koristama või mööblit liigutama. Muide, sama sündroom esineb tihti ka kellamängijail. See on nagu puu ja seene sümbioos looduses – võtame ja anname üksteisele…

Soe tunne poeb südamesse, kui helistatakse ja kutsutakse esinema, saatjaks sõnad: “Hea, kui saaksite tulla meile mängima. Teie ümber on ikka ja alati nii palju ilusat muusikat…”

Kontsertidel on hea jälgida, kuidas publik rõõmsalt reageerib, kuuldes tuttavat meloodiat kelladel esitatuna. Pärast tulevad imetlejad tihti meie juurde, et esinejaid tänada, kelli lähemalt uurida ja oma käega katsuda.

Käsikelladest mängijate pilgu läbi:
Riina: “Abikaasa töötab Tallinnas ja peres kerkis üles küsimus- kas lõpetada kilomeetrite murdmine kahe linna vahel ja kolida üldse ära pealinna? Mina aga ei kujuta oma elu ette kellaansamblita ja selle sõprusseltskonnata! See kõik annab mulle nii palju positiivset. Otsustasime, et kodu peab jääma Pärnusse.”

Kellamäng on “ohtlik” hobi, millesse võib jäägitult armuda ning tihti lausa eluaegselt kiinduda. Plusspoolele lisame, et õnnelik suhe kelladega võib kesta kõrge eani. Samuti ei küsi hobi oma kallimalt suurepärast lauluhäält ega tippmusikaalsust. Vastutasuks annab ohtralt 100%-rõõmu koos musitseerimisest ja heast seltskonnast.

Kontsertreisidel on käidud USA-s, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Venemaal, Tšehhis, Lätis, Hispaanias, Iirimaal.

Väga suure elamuse kuulajatele on jätnud kellamuusika pulmatseremooniate läbiviimisel.

2017. aasta suvi viis juunikuus kahe täiskasvanute ansambli ühise “projektansambli” Hollandisse ja Saksamaale, et osa võtta rahvusvahelisest Euroopa Käsikellafesivalist. Aastal 2019 osalesime samal festivalil Hispaanias. Aastal 2023 osalesime Iirimaal rahvusvahelisel käsikellafestivalil, kus oli mängijaid kokku tulnud üle maailma.

Kui näeme, siis helistame!